Magazyn niskonapięciowy ma ok. 51 V, wysokonapięciowy zwykle 150–600 V. Decyduje falownik
Magazyn niskonapięciowy łączy moduły 51,2 V równolegle, wysokonapięciowy szeregowo, zwykle do 150–600 V. Przy tej samej mocy pierwszy oddaje kilka razy większy prąd. Którą klasę kupić, rozstrzyga falownik: jego zakres napięcia baterii, prąd i lista zgodności.
Magazyn energii niskonapięciowy pracuje przy ok. 51 V, bo jego moduły 48–51,2 V łączy się równolegle. Wysokonapięciowy łączy moduły szeregowo i pracuje zwykle przy 150–600 V. Przy mocy 5 kW pierwszy oddaje ok. 98 A, drugi przy 400 V 12,5 A. Którą klasę kupić, rozstrzyga falownik hybrydowy: przyjmuje baterię tylko ze swojego zakresu napięcia i z listy zgodności producenta.

Co widać: przy 51,2 V prąd jest ok. 8 razy większy niż przy 400 V, a ciepło wydzielane w tym samym przewodzie rośnie z kwadratem prądu, ok. 60 razy. Przy 10 kW wszystkie prądy są dwa razy większe.
Czym się różnią
| niskonapięciowy | wysokonapięciowy | |
|---|---|---|
| napięcie pracy | ok. 42–58 V | zwykle 150–600 V, zależnie od liczby modułów |
| łączenie modułów | równolegle: napięcie stałe, sumują się prąd i energia (kWh) | szeregowo: sumują się napięcie i energia (kWh), prąd maks. zostaje jak w jednym module |
| prąd przy 5 kW | ok. 98 A | 12,5 A przy 400 V |
| maks. prąd baterii w falowniku | np. 120–240 A (Deye 5–12 kW) | np. 20–30 A (Hoymiles 5–10 kW) |
| zakres baterii w falowniku | np. 40–60 V | np. 170–600 V |
Granica nie jest ustalona: najmniejszy zestaw wysokonapięciowy FoxESS EQ4800 ma 89,6 V, a Huawei LUNA2000-S1 z falownikiem trójfazowym pracuje przy 600–980 V. Magazyn z własnym falownikiem, podłączony do instalacji po stronie prądu przemiennego, tego wyboru nie wymaga.
Trzy warunki zgodności z falownikiem
- Napięcie. Cały zakres pracy baterii musi mieścić się w zakresie napięcia baterii falownika. Falownik Deye SUN-5–12K-SG04LP3 przyjmuje 40–60 V, Hoymiles HAT-5.0–10.0HV 170–600 V. W magazynie wysokonapięciowym zakres zmienia się z liczbą modułów: BYD HVS z 2 modułami pracuje przy 160–230 V, więc nie pasuje do falownika Hoymiles HAT, a z 5 przy 400–576 V.
- Prąd. Falownik niskonapięciowy 12 kW ładuje i rozładowuje baterię prądem do 240 A, a jeden moduł Deye SE-G5.1 Pro-B oddaje najwyżej 100 A, zalecane 50 A. W połączeniu szeregowym prąd się nie sumuje, więc moc baterii wysokonapięciowej rośnie z liczbą modułów: BYD HVS z 2 modułami daje przy 25 A ok. 5 kW.
- Komunikacja. System zarządzania baterią (BMS) musi rozmawiać z falownikiem przez CAN lub RS485 według protokołu, który falownik zna. Dlatego producenci baterii publikują listy zgodnych falowników: BYD odsyła do swojej listy, Huawei LUNA2000 pracuje tylko z falownikami Huawei SUN2000, a bateria Sigen wymaga sterownika SigenStor.
Urządzenia sprzedawane w Polsce
| Bateria | Klasa | Napięcie pracy | Prąd maks. ciągły | Komunikacja |
|---|---|---|---|---|
| Deye SE-G5.1 Pro-B | nisko | 43,2–57,6 V | 100 A | CAN, RS485 |
| Dyness B4850 | nisko | 42–54 V | 50 A | CAN, RS485 |
| BYD HVS (2–5 modułów) | wysoko | 160–576 V | 25 A | CAN, RS485 |
| BYD HVM (3–8 modułów) | wysoko | 120–460 V | 50 A | CAN, RS485 |
| FoxESS EQ4800 (2–9 modułów) | wysoko | 81–464 V | 50 A | CAN |
| Sungrow SBR (3–8 modułów) | wysoko | 150–584 V | 30 A | CAN |
| Huawei LUNA2000-S1 | wysoko | 350–560 V (1-faz.), 600–980 V (3-faz.) | b.d. (moc 3,5–10,5 kW) | RS485, tylko falowniki Huawei |
Prąd maksymalny; zalecany jest niższy, np. Deye 50 A, Dyness 25 A, FoxESS 30 A. Źródło: karty katalogowe producentów, stan na 2 października 2026 r.
Tańsza bateria czy tańszy falownik
W sierpniu 2026 r. baterie niskonapięciowe do 20 kWh kosztowały na hurtowej platformie sun.store średnio 88 €/kWh netto, a wysokonapięciowe (średnia półka) 198 €/kWh, ok. 2,2 razy więcej. Z falownikami jest odwrotnie: Deye 10 kW w wersji niskonapięciowej kosztuje w tych samych sklepach 8,3–9,2 tys. zł brutto, w wysokonapięciowej 5,5–5,6 tys. zł. Przy kursie 4,38 zł/€ różnica w cenie falownika, ok. 2,3 tys. zł netto, odpowiada różnicy w cenie ok. 5 kWh baterii. Kto planuje magazyn większy niż kilka kWh albo dokładanie modułów, zapłaci mniej za zestaw niskonapięciowy. To porównanie cen hurtowych baterii z detalicznymi cenami falowników, więc pokazuje kierunek, nie dokładną kwotę.
Rachunek do powtórzenia
I [A] = P [W] ÷ U [V]
Przykład: falownik 10 kW z baterią 51,2 V potrzebuje 10 000 ÷ 51,2 ≈ 195 A, a przy rozładowanej baterii (43,2 V) ok. 231 A. Dlatego dobór liczy się od maksymalnego prądu baterii z karty falownika: Deye SUN-10K ma 210 A. Moduł Deye SE oddaje najwyżej 100 A, więc potrzeba 3 modułów (210 ÷ 100 = 2,1), a przy zalecanych 50 A 5 modułów. Deye podaje zresztą 3 jako najmniejszą liczbę modułów. Bateria BYD HVS z 4 modułami (320–460 V) oddaje przy 25 A od 8 do 11,5 kW: przy niskim naładowaniu mniej niż 10 kW.
Zapamiętaj
- Niskonapięciowy ma ok. 51 V, wysokonapięciowy zwykle 150–600 V; przy 400 V prąd jest ok. 8 razy mniejszy niż przy 51,2 V.
- Klasę wybiera falownik: zakres napięcia baterii, prąd i lista zgodności.
- Niskonapięciowy rozbudowuje się równolegle, wysokonapięciowy dokładając moduły szeregowo w granicach zakresu falownika.
- Liczbę modułów dobierz do maksymalnego prądu baterii falownika, nie do mocy podzielonej przez napięcie nominalne.
Źródła: Deye SE-G5.1 Pro-B · Deye SUN-5–12K-SG04LP3 · BYD Battery-Box Premium HVS/HVM · Hoymiles HAT-5.0–10.0HV-EUG1 · Huawei LUNA2000-7/14/21-S1 · FoxESS EQ4800 / ECS2900 · Sungrow SBR · sun.store, ceny magazynów, sierpień 2026 (Gramwzielone) · Dyness, lista zgodnych falowników