Magazyn energii pod dotację PME2: jakie pojemności złożysz z modułów sześciu systemów
PME2 wymaga magazynu o pojemności nominalnej co najmniej 10 kWh i 2 Wh na każdy Wp instalacji PV. Magazyny sprzedaje się w modułach po 2,56–9,04 kWh, więc o najmniejszej zgodnej pojemności decyduje krok modułu. Z kart katalogowych sześciu systemów: przy 8 kWp od 16 do 20,7 kWh.
Program Przydomowe Magazyny Energii (PME2) wymaga magazynu o pojemności nominalnej co najmniej 10 kWh i co najmniej 2 Wh na każdy Wp mocy instalacji PV. Domowe magazyny sprzedaje się w modułach po 2,56–9,04 kWh, więc to krok modułu decyduje, jaką najmniejszą zgodną pojemność da się kupić. Z kart katalogowych sześciu systemów wynika, że przy instalacji 8 kWp jest to od 16 do 20,7 kWh.
Nabór NFOŚiGW planuje na IV kwartał 2026 r., a koszty są kwalifikowane od 1 listopada 2025 r., więc magazyny pod dotację kupuje się już teraz. Dotacja wynosi do 30 proc. kosztów, najwyżej 800 zł za kWh pojemności nominalnej i 16 tys. zł w net-billingu (8 tys. zł w net-meteringu, ile to w złotych).
Jaki moduł, taki krok pojemności
| System | Moduł | ≥ 10 kWh | ≥ 16 kWh (8 kWp) | ≥ 20 kWh (10 kWp) |
|---|---|---|---|---|
| Huawei LUNA2000-S1 | 6,9 kWh | 13,8 (2) | 20,7 (3) | 20,7 (3) |
| Sigenergy BAT 6.0 | 6,02 kWh | 12,04 (2) | 18,06 (3) | 24,08 (4) |
| Sigenergy BAT 10.0 | 9,04 kWh | 18,08 (2) | 18,08 (2) | 27,12 (3) |
| BYD HVS | 2,56 kWh | 10,24 (4) | 20,48 (2 × 4) | 20,48 (2 × 4) |
| BYD HVM | 2,76 kWh | 11,04 (4) | 16,56 (6) | 22,08 (8) |
| Sungrow SBR | 3,2 kWh | 12,8 (4) | 16,0 (5) | 22,4 (7) |
| FoxESS EQ4800 | 4,66 kWh | 13,98 (3) | 18,64 (4) | 23,3 (5) |
| Deye SE-G5.1 Pro-B | 5,12 kWh | 10,24 (2) | 20,48 (4) | 20,48 (4) |
Najmniejsza pojemność w kWh według karty, która spełnia dany próg; w nawiasie liczba modułów. Porównujemy marki z publiczną kartą katalogową, która podaje krok modułu; to nie jest ranking popularności ani pełna lista rynku (stan kart na 23 września 2026 r.). Huawei w wariancie S1 z modułem 6,9 kWh mieści 1–3 moduły w grupie (cztery grupy tylko z falownikiem MB0), Sigenergy 1–6 na sterownik, BYD HVS 2–5 i HVM 3–8 w wieży (do trzech wież), Sungrow 3–8 w jednej jednostce, FoxESS 2–9, a Deye do 32 równolegle. Konfiguracje policzyliśmy z kart katalogowych producentów. Uwzględniamy moduły jednego typu, a wieże równoległe tylko identyczne i tylko tam, gdzie karta je dopuszcza.

Z tabeli wynikają trzy rzeczy:
- Moduł „10.0” Sigenergy nie wystarczy sam. Według karty katalogowej moduł BAT 10.0 ma 9,04 kWh energii całkowitej i 8,76 kWh użytecznej, czyli mniej niż wymagane 10 kWh. Do PME2 trzeba dwóch modułów, czyli 18,08 kWh. Z mniejszych modułów BAT 6.0 minimum spełnia 12,04 kWh.
- Mały krok pozwala trafić w próg. BYD HVS i Deye osiągają 10,24 kWh, a Sungrow SBR dokładnie 16 kWh dla instalacji 8 kWp. Duży moduł wymusza nadwyżkę: Huawei przy 8 kWp potrzebuje 20,7 kWh, czyli o 4,7 kWh więcej niż minimum. W net-billingu konfiguracja zmienia też górny limit dotacji: 16 kWh to najwyżej 12 800 zł, 20,7 kWh to 16 000 zł (w net-meteringu obie po 8 tys. zł). Limit 800 zł/kWh decyduje jednak dopiero przy koszcie kwalifikowanym powyżej ok. 2 667 zł za kWh nominalną (800 ÷ 0,3), a program dopuszcza najwyżej 3 000 zł/kWh. Przy niższej cenie dotację wyznacza 30 proc. kosztów.
- Druga wieża oznacza skok pojemności. Wieża BYD HVS mieści najwyżej 12,8 kWh. Dla 8 kWp potrzebne są dwie wieże po cztery moduły, czyli 20,48 kWh. Z modułów HVM 16,56 kWh mieści się w jednej wieży. Jedna jednostka Sungrow SBR mieści najwyżej 25,6 kWh, więc przy instalacji powyżej 12,8 kWp sama nie spełni reguły dwóch Wh na każdy Wp. Karta nie mówi o łączeniu jednostek równolegle, więc trzeba to sprawdzić w karcie falownika.
Nominalna czy użyteczna
Program liczy pojemność nominalną, a karty podają ją na różnych podstawach:
| Podstawa w karcie | Systemy |
|---|---|
| energia modułu = energia użyteczna przy rozładowaniu do zera | Huawei (6,9 kWh), BYD, Sungrow, FoxESS |
| energia całkowita i mniejsza użyteczna | Sigenergy: BAT 6.0 ma 6,02 i 5,84 kWh, BAT 10.0 9,04 i 8,76 kWh |
| użyteczna przy rozładowaniu do zera, ale zalecane 90 proc. | Deye: 5,12 kWh, w praktyce ok. 4,6 kWh |
Tabela wyżej używa pierwszej liczby z karty. Którą liczbę NFOŚiGW uzna za nominalną, rozstrzygnie regulamin, który fundusz wciąż oznacza jako „wkrótce”. To ma znaczenie: licząc pojemność przy zalecanych 90 proc., dwa moduły Deye dają 9,2 kWh, czyli poniżej 10 kWh, a do progów 10 i 20 kWh potrzeba trzech i pięciu modułów zamiast dwóch i czterech.
Co jeszcze różni te systemy
| System | Stopień ochrony | Temperatura pracy (wg karty) | Gwarancja (wg karty) |
|---|---|---|---|
| Huawei LUNA2000-S1 | IP66 | praca od -20 do 55°C; zakresu ładowania karta nie podaje | brak w karcie |
| Sigenergy SigenStor | IP66 | praca od -20 do 55°C; zakresu ładowania karta nie podaje | brak w karcie |
| BYD HVS/HVM | IP55 | od -10 do 50°C, ładowanie ograniczone poniżej 5°C | 10 lat, na warunkach producenta |
| Sungrow SBR | IP55 | ładowanie od 0 do 50°C, rozładowanie od -20°C | 10 lat, na warunkach producenta |
| FoxESS EQ4800 | IP65 | ładowanie od 0 do 55°C, rozładowanie od -10°C | 10 lat, na warunkach producenta |
| Deye SE-G5.1 Pro-B | IP20 | ładowanie od 0 do 55°C, rozładowanie od -20°C | przerób 16 MWh do 70 proc. pojemności |
Deye SE-G5.1 Pro-B ma obudowę IP20, więc montuje się go w pomieszczeniu albo w szafie rack. Karty Sungrow, FoxESS i Deye dopuszczają ładowanie od 0°C i nie wspominają o grzaniu modułów. W nieogrzewanym garażu lub na zewnątrz w mroźny dzień taki magazyn może więc nie przyjąć energii z paneli.
Pozostałe warunki PME2 dotyczą nie baterii, tylko falownika hybrydowego albo sterownika. System zarządzania energią (EMS) musi sterować ładowaniem według profili czasowych. Wymagane są też praca wyspowa przy awarii sieci i zgodność z wymogami cyberbezpieczeństwa UE. Sprawdza się je w karcie konkretnego falownika i sterownika zestawu, a nie w karcie modułu baterii.
Minimum PME2 a pojemność, która w domu pracuje
Przy 8 kWp i przeciętnym zużyciu minimum PME2 przekracza pojemność, którą dom wykorzysta, ładując magazyn tylko z paneli. Dom zużywający 4 MWh rocznie wykorzystuje ok. 8,5–9,5 kWh, a każda kWh ponad tę granicę oddaje mniej niż 30 kWh rocznie (rachunek w Akademii). Nadwyżka może pracować przy ładowaniu z sieci w taryfie dynamicznej, ale to osobny rachunek, zależny od cen godzinowych.
Źródła: PME2 – o programie (NFOŚiGW) · karty katalogowe: Huawei, Sigenergy, BYD, Sungrow, FoxESS, Deye