Jak dobrać pojemność magazynu energii do instalacji PV
Magazyn przy domowej instalacji PV oddaje tylko to, co dom zużyje, gdy panele nie nadążają: wieczorem, w nocy i rano. W marcu i październiku to ok. 6,5 kWh na dobę w domu zużywającym 4 000 kWh rocznie (PV 8 kWp). Stąd reguła: 2–2,5 kWh pojemności na każde 1 000 kWh zużycia. Rachunek na danych PVGIS i profilu G11, porównany z regułami HTW Berlin.
Magazyn przy domowej instalacji PV może oddać tylko tyle, ile dom zużyje wtedy, gdy panele nie nadążają: wieczorem, w nocy i wcześnie rano. W domu zużywającym 4 000 kWh prądu rocznie, z instalacją 8 kWp, to latem ok. 4 kWh na dobę, a w marcu i październiku, gdy magazyn pracuje najwięcej, ok. 6,5 kWh. Stąd reguła: 2–2,5 kWh pojemności nominalnej na każde 1 000 kWh rocznego zużycia, czyli 8,5–9,5 kWh dla 4 000 kWh. Powyżej tej pojemności każda dodana kWh oddaje domowi mniej niż 30 kWh rocznie.
Ceny dynamiczne to inny rachunek. Reguła opisuje magazyn, który oddaje energię domowi. Prosument rozliczany ceną RCE zmienianą co 15 minut może też przechować nadwyżkę z paneli i oddać ją do sieci wieczorem, gdy energia jest droższa. Wtedy pojemność ogranicza nadwyżka z paneli, a nie zużycie domu, i większy magazyn może się opłacać, ale tylko jeśli dom zdoła wykorzystać wyższy depozyt. Szczegóły niżej; ten wariant policzymy wkrótce w osobnym haśle.

Co widać: jasna linia to energia, którą panele dają ponad bieżące potrzeby domu, ciemna to zużycie, którego panele na bieżąco nie pokrywają. Magazyn przenosi energię z jasnej linii na ciemną, więc oddaje najwyżej mniejszą z nich. Od marca do października ogranicza go zużycie domu, zimą brak nadwyżki.
Liczby pochodzą z godzinowego modelu redakcji: produkcja PV z danych PVGIS dla Poznania (2019–2023), zużycie ze standardowego profilu G11 Enea Operator na 2026 r.
Wielkości
| Wielkość | Definicja | Przykład z modelu (4 MWh/rok, PV 8 kWp, magazyn 10 kWh) |
|---|---|---|
| Autokonsumpcja | 1 − energia oddana do sieci ÷ produkcja PV (straty w magazynie liczą się jako zużyte) | 40,6 proc. (bez magazynu 20,4 proc.) |
| Autarkia | zużycie pokryte energią z PV ÷ całe zużycie domu | 80,6 proc. (bez magazynu 42,7 proc.) |
| Pojemność nominalna | energia magazynu z karty katalogowej, od niej liczy się dotację PME2 | 10 kWh |
| Pojemność użyteczna | część pojemności nominalnej, którą system faktycznie wykorzystuje | w modelu 90 proc., czyli 9 kWh |
| Pełne cykle w roku | energia oddana przez magazyn ÷ pojemność nominalna | 1 518 kWh ÷ 10 kWh ≈ 152 |
Autokonsumpcja i autarkia to dwie różne liczby. Większa instalacja PV obniża autokonsumpcję (więcej energii trafia do sieci), ale podnosi autarkię. Oferta, która podaje „80 proc.”, powinna mówić, o którą z nich chodzi.
Zużycie domu wyznacza pojemność

Co widać: obie krzywe szybko rosną, a potem się wypłaszczają, i to tym później, im więcej dom zużywa. Dom zużywający 3 MWh rocznie przestaje korzystać z dodatkowej pojemności przy ok. 7–7,5 kWh: magazyn 30 kWh oddaje mu tylko o ok. 186 kWh rocznie więcej niż magazyn 7,5 kWh. Dom zużywający 6 MWh korzysta z pojemności do ok. 13,5 kWh.
Moc paneli: musi wystarczyć, żeby magazyn naładować
Moc instalacji ma znaczenie w jedną stronę. Za mała instalacja nie naładuje magazynu, więc obniża sensowną pojemność. Instalacja większa niż potrzeba prawie jej nie podnosi, bo nadwyżki i tak jest dość, a brakuje odbioru po zmroku.
| Roczne zużycie | PV 3 kWp | PV 5 kWp | PV 8 kWp | PV 10 kWp |
|---|---|---|---|---|
| 3 MWh | 6 kWh | 7 kWh | 7 kWh | 7,5 kWh |
| 4 MWh | 7,5 kWh | 8,5 kWh | 9,5 kWh | 9,5 kWh |
| 5 MWh | 8,5 kWh | 10 kWh | 11,5 kWh | 12 kWh |
| 6 MWh | 9 kWh | 11,5 kWh | 13,5 kWh | 13,5 kWh |
Co widać: w wierszach (zużycie) liczby rosną wyraźnie. W kolumnach (moc PV) rosną tylko przy małych instalacjach: powyżej ok. 1,5 kWp na każde 1 MWh zużycia dokładanie paneli dodaje najwyżej ok. 0,5 kWh. W tabeli pojemność nominalna, powyżej której każda dodana kWh oddaje domowi mniej niż 30 kWh rocznie (model redakcji).

Co widać: instalacja 10 kWp ma niższą autokonsumpcję niż 5 kWp, bo produkuje dwa razy więcej, ale obie krzywe wypłaszczają się przy podobnej pojemności.
Kolejne kilowatogodziny pojemności

Co widać: pierwsze 2,5 kWh pojemności oddaje domowi 269 kWh rocznie z każdej kilowatogodziny, bo opróżnia się mniej więcej trzy doby na cztery. Przy 7,5–10 kWh to już ok. 36 kWh, a powyżej 20 kWh ok. 6 kWh i mniej. Pierwsze 5 kWh magazynu daje ok. 1 215 kWh rocznie, a powiększenie magazynu z 10 do 20 kWh dodaje ok. 150 kWh.
Pora roku

Co widać: magazyn 10 kWh najwięcej oddaje w marcu (169 kWh) i październiku (161 kWh), mniej w czerwcu (113 kWh), najmniej w grudniu (79 kWh). Wynika to wprost z pierwszego wykresu: w marcu i październiku jest już albo jeszcze nadwyżka z paneli, a wieczory są długie. W czerwcu wieczór jest krótki, a dom zużywa mniej prądu, w grudniu brakuje słońca.
Klasy instalacji
| Klasa | Pojemność | Co wyznacza pojemność |
|---|---|---|
| Domowe | do ok. 50 kWh | zużycie wieczorne i nocne; ten rachunek |
| C&I | ok. 50 kWh – 1 MWh | profil zakładu i cel magazynu (np. obniżenie mocy szczytowej), zwykle nie autokonsumpcja; osobne hasło |
| Wielkoskalowe | powyżej 1 MWh | rynek energii i usługi dla sieci; czas pracy 2–4 h przy mocy znamionowej |
Rachunek do powtórzenia
- Punkt wyjścia. Pojemność ≈ 2–2,5 kWh × roczne zużycie w MWh: ok. 2 kWh, gdy instalacja ma ok. 1 kWp na każde 1 MWh, do 2,5 kWh przy większej. Przy mniejszej instalacji weź wartość z tabeli wyżej. Dom zużywający 4 MWh z PV 8 kWp: ok. 9,5 kWh.
- Ile daje więcej. Dom 4 MWh, PV 8 kWp: magazyn 7,5 kWh oddaje 1 429 kWh rocznie, a 16 kWh 1 628 kWh. Dodatkowe 8,5 kWh pojemności daje 199 kWh rocznie, ok. 23 kWh z każdej dodanej kWh.
- Cykle. Pełne cykle w roku = energia oddana ÷ pojemność nominalna. Magazyn 10 kWh: 1 518 ÷ 10 ≈ 152 cykle. Magazyn 16 kWh: 1 628 ÷ 16 ≈ 102 cykle. Większy magazyn pracuje płycej. Jak przy takiej liczbie cykli liczy się też starzenie z upływu czasu, pokazuje hasło Degradacja magazynu energii.
Minimum dotacji PME2 (2 Wh na każdy Wp) to warunek programu, a nie wynik bilansu energii. Przy 8–10 kWp i przeciętnym zużyciu jest wyższe niż pojemność z tego rachunku (porównanie modułów pod PME2).
Ceny dynamiczne: kiedy reguła nie wystarcza
| Jak pracuje magazyn | Czy reguła 2–2,5 kWh na 1 000 kWh obowiązuje |
|---|---|
| ładuje się z paneli i oddaje energię domowi, także przy cenach dynamicznych | tak: magazyn przenosi tyle samo energii, zmienia się tylko jej wartość |
| ładuje się też z sieci w tanich godzinach i oddaje domowi w drogich | częściowo: nadal ogranicza go zużycie domu w drogich godzinach, ale magazyn pracuje też zimą, gdy nadwyżki z paneli brakuje |
| przechowuje nadwyżkę z paneli i oddaje ją do sieci wieczorem, gdy cena jest wyższa | nie: pojemność ogranicza nadwyżka z paneli (latem 25–31 kWh na dobę przy 8 kWp), a nie zużycie domu; o wielkości decydują różnica cen między południem a wieczorem, długość wieczornego szczytu, moc falownika i straty w magazynie |
Co widać: dopóki magazyn obsługuje tylko dom, liczy się zużycie domu. Gdy zaczyna oddawać energię do sieci, liczą się ceny.
Kto może na tym zyskać:
– Prosumenci w net-billingu przyłączeni od 1 lipca 2024 r. Wartość energii oddanej do sieci liczy się ceną RCE, która od 1 października 2025 r. zmienia się co 15 minut za cenami z giełdowego rynku dnia następnego. Nadwyżka oddana wieczorem trafia więc do depozytu po cenie wieczornej.
– Prosumenci w net-billingu przyłączeni od 1 kwietnia 2022 r. do 30 czerwca 2024 r. są rozliczani średnią ceną miesięczną (RCEm), chyba że sami przeszli na RCE. Przy cenie miesięcznej pora oddania energii nie zmienia jej wartości.
– Prosumenci w starym systemie opustów (przyłączeni wcześniej) rozliczają ilość energii, nie jej cenę, więc pora oddania też nic nie zmienia.
Dwa ograniczenia, które decydują, czy to się opłaca:
– Depozyt to nie gotówka. W net-billingu wartość oddanej energii (powiększona o współczynnik 1,23) trafia do depozytu, który pokrywa tylko koszt zakupu energii, bez opłat dystrybucyjnych. Niewykorzystaną część sprzedawca zwraca najwyżej w 30 proc. (RCE) lub 20 proc. (RCEm). Dom z instalacją 8 kWp i zużyciem 4 000 kWh rocznie oddaje latem do sieci dużo więcej, niż kupuje, więc wyższa wartość wieczornej nadwyżki może w dużej części przepaść.
– Do sieci wolno oddać tylko energię z własnych paneli. Według opinii prawnej przytoczonej przez GLOBEnergię (2024) energii pobranej z sieci prosument nie może odsprzedać jako swojej nadwyżki. Ładowanie z sieci w tanich godzinach ma więc sens tylko na potrzeby domu.
Sprzedawcy z cenami dynamicznymi mogą zmieniać te warunki umową. Pstryk deklaruje rozliczenie według cen giełdowych (rynek dnia następnego, Fixing I) i depozyt pokrywający całą fakturę, także dystrybucję. To warunki umowy, a nie przepisy, i właśnie one decydują, czy wieczorna sprzedaż ma sens.
Ile daje większy magazyn przy cenach dynamicznych, zależy od różnic cen w ciągu doby i od tego, jak często występują. Policzymy to osobno na cenach RCE i opiszemy w Akademii.
Skąd to wiemy i jak to sprawdzić
Model liczy godzina po godzinie przez pięć lat: ile dają panele (PVGIS, baza JRC Komisji Europejskiej), ile zużywa dom (profil G11, według którego operator rozlicza gospodarstwa bez licznika godzinowego) i co w tej godzinie robi magazyn. Oba źródła są publiczne.
Niezależny punkt odniesienia to reguły zespołu HTW Berlin (Orth, Weniger, Meissner, Sonnenenergie 2/2022): instalacja PV co najmniej 0,5 kWp na każde 1 000 kWh rocznego zużycia, pojemność użyteczna najwyżej 1,5 kWh na każde 1 000 kWh i najwyżej 1,5 kWh na 1 kWp. Tak jak u nas, o pojemności decydują zużycie i moc paneli, a uzasadnieniem jest to, że korzyść z każdej kolejnej kWh pojemności maleje. HTW stawia granicę niżej: 1,5 kWh użytecznej na 1 000 kWh wobec ok. 1,8–2,3 kWh użytecznej (2–2,5 nominalnej) w naszym rachunku. Różnica wynika z tego, gdzie postawić próg: nasz, 30 kWh rocznie z dodanej kWh, jest łagodniejszy. Przy małych instalacjach rozchodzimy się bardziej: dom 4 MWh z PV 3 kWp ma u nas granicę 7,5 kWh nominalnej, czyli ok. 2,2 kWh użytecznej na kWp, a HTW zaleca najwyżej 1,5.
Najlepszym wejściem do własnego rachunku jest godzinowe zużycie z licznika, dostępne u operatora sieci. Suma zużycia wieczorem, w nocy i rano w typowy letni dzień pokazuje, ile magazyn odda prawie każdej doby.
Kiedy ten wynik nie obowiązuje
| Założenie | Co się dzieje, gdy nie jest spełnione |
|---|---|
| próg 30 kWh na dodaną kWh | to kryterium energii, nie zwrotu. Przy progu 20 lub 50 kWh granica dla 4 MWh i 8 kWp wynosi 12 lub 7,5 kWh zamiast 9,5 kWh |
| moc magazynu równa mocy PV | przy mocy 3 lub 5 kW magazyn 10 kWh oddaje najwyżej o 1 proc. mniej energii, ale model godzinowy tego dobrze nie pokazuje (następny wiersz) |
| standardowy profil G11, krok godzinowy | to średnia wielu domów, gładsza niż zużycie jednego: krótkie szczyty mocy (czajnik, płyta) i zmienność z dnia na dzień są w nim wygładzone |
| dom bez pompy ciepła i samochodu elektrycznego | z nimi zużycie wieczorne rośnie i pojemność rośnie razem z nim; liczy się zużycie po zmroku, nie roczne |
| magazyn ładuje się tylko z paneli i oddaje energię tylko do domu | przy cenach dynamicznych pojemność ponad nocne zużycie może pracować; sekcja wyżej |
| sprawność cyklu 90 proc., bez zużycia własnego | zużycie własne falownika i systemu zarządzania baterią oraz straty w układzie AC zmniejszają energię oddaną; model ich nie liczy |
| panele na południe, nachylenie 35°, Poznań | instalacja wschód–zachód produkuje więcej wieczorem, więc magazyn ma mniej do przeniesienia; inna lokalizacja zmienia produkcję (PVGIS pozwala powtórzyć rachunek dla dowolnego punktu) |
| taryfa G11 | w taryfie G12 inna jest cena nocna i dobowy rozkład zużycia; to osobny rachunek |
Zapamiętaj
- Magazyn oddaje tylko to, co dom zużyje, gdy panele nie nadążają: latem ok. 4 kWh na dobę przy 4 000 kWh rocznie.
- Reguła: 2–2,5 kWh pojemności na każde 1 000 kWh rocznego zużycia, jeśli instalacja ma co najmniej ok. 1 kWp na każde 1 000 kWh.
- Za mała instalacja PV obniża sensowną pojemność, a większa niż potrzeba prawie jej nie podnosi.
- Zimą magazyn pracuje mało: w grudniu instalacja 8 kWp oddaje do sieci (bez magazynu) średnio ok. 3,4 kWh dziennie, tylko tyle może trafić do magazynu.
- Wynik dotyczy domu bez pompy ciepła i samochodu elektrycznego, z magazynem, który oddaje energię tylko domowi. Przy cenach dynamicznych i oddawaniu nadwyżki do sieci wieczorem większy magazyn może się opłacać, jeśli dom wykorzysta wyższy depozyt.